نیروی پرسش
درست فکر کردن با نیروی پرسش قسمت دوم
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۶
نمایش همه

انسان چند توانایی کیست؟

انسان چند توانایی

انسان چند توانایی کیست؟

انسان چند توانایی کسی است که در چند زمینه ی دانشی و شغلی، توانایی دارد و بعبارتی دیگر انسان چند توانایی کسی است که علایق متعدد خود را شناخته و آنها را به مهارت و توانایی تبدیل نموده است. لزوم داشتن یک مهارت و توانایی در انسان نه‌تنها امری لازم و ضروری است بلکه سبب بقا و ادامه حیات است. هرچند بروز رفتار و به‌تبع آن کسب مهارت و توانایی انسان بر اساس غرایض و امیال خویش در امور اولیه زندگی، ازجمله خوردن و راه رفتن و … خود نوعی قابلیت و توانایی محسوب می‌شود اما موضوع موردبحث مربوط به آن توانایی است که هر شخص بر اساس علاقه خود آن را فرامی‌گیرد. در این مقاله به موضوع انسان چند توانایی و لزوم بهره‌وری و استفاده از ظرفیت این‌گونه افراد در جوامع امروزی می‌پردازیم.

انسان چند توانایی

من هم یک انسان چند توانایی هستم:

 در یک بعدازظهر پاییزی در اوایل مهرماه، پس از استراحت و یک چرت کوتاه، در حال خوردن یک چای تازه‌دم بودم که با یك سؤال کاملاً عجیب دخترم مواجه شدم. امروز صبح که اولین روز مدرسه‌ی خودش را تجربه می‌کرد و خیلی هم خوشحال و راضی از این اتفاق به نظر می‌رسید؛ اما با یک سؤال شگفت‌انگیز، مرا به چالش و تفکر واداشت: بابا من به چه چیزی علاقه دارم؟ باکمی تعجب نگاهش کردم و گفتم: فعلاً خیلی زود است که بخواهی در این مورد تصمیم‌گیری کنی. در حال حاضر بهتر این است که فقط در فکر فراگرفتن و انجام تکالیف خود باشی. سپس ادامه داد: بابا می‌توانم چند تا کار را باهم انجام بدهم؟ به او گفتم مثلاً چه کارایی؟ بلافاصله، به‌گونه‌ای که مطمئن شدم این کودک خیلی وقت است که در مورد علائق خودش به‌طور کامل و دقیق فکر می‌کرده گفت: دوست دارم صبح معلم کلاس اولی‌ها باشم بعدازاینکه صبح کلاس‌هایم تمام شد، به سالن آرایشگری بروم و خانم‌ها را آرایش کنم و بعدازآن پیش دخترعمه‌ام که ‌ دندان‌پزشک است بروم و دندان‌ها را درست کنم! گفتم: می‌توانی به تمام این کارها رسیدگی کنی؟ با لحن و زبان دخترانه‌ی خود گفت: ((آخر همه این کارها را دوست دارم و اگر یکی از آن‌ها را انجام ندهم دلم برای آن تنگ می‌شود!)).

دیگران این مقاله را هم خوانده اند  اصل اول انضباط فردي: درست فکر کردن

یاد اولین انشای خودم در کلاس پنجم دبستان در مورد اینکه در آینده می‌خواهید چه‌کاره شوید افتادم:

من می‌خواهم در آینده استاد دانشگاه شوم و در روزهای تعطیل خلبان باشم و پس از بازنشستگی به شغل نجاری روی بياورم!» پس از اتمام انشا، همکلاسی‌های خودم را می‌دیدم که بلندبلند می‌خندند و برایم جای تعجب بود که چرا به من می‌خندند آخر من که به همه آن‌ها علاقه دارم. بعد در همان موقع بود که معلم در مورد نوشته من گفت: بچه‌ها شما باید فقط یک شغل را برای خودتان انتخاب کنید و ببینید واقعاً به چه چیزی علاقه دارید و برای رسیدن به آن تمام تلاشتان را بکنید.

البته تاکنون و پس از گذشت این‌همه سال، باز به چندین رشته علاقه‌مندم. فیزیک، فلسفه، نویسندگی، طراحی بازی‌های کامپیوتری، منتقد سینمایی و… هر وقت به یکی از این مهارت‌ها می‌پرداختم، تمام تلاشم را برای خبره شدن در آن زمینه انجام می‌دادم. خوشحال از اینکه من شغل خودم را پیدا کردم؛ اما پس از مدتی، احساس می‌کردم که دیگر این مهارت، من را ارضا نمی‌کند و بی‌حوصله می‌شدم و بعد به سراغ رشته دیگری می‌رفتم و آن رشته را در حد تخصص فرامی‌گرفتم و پس‌ازاینکه احساس اشباع و سیری می‌کردم، باز به سراغ رشته دیگری می‌رفتم و…

بعد از سؤال دخترم و با یادآوری خاطره خود، به این فکر افتادم که شاید این مسئله بین گروهی از کودکان و شاید بزرگ‌سالان اتفاق می‌افتد. شاید دچار نوعی بیماری روانی شده باشیم! دیگران هم ما را آدم‌های دمدمی‌مزاج و بی‌هدف می‌شناسند. کسانی که قدرت تصمیم‌گیری برای یافتن شغل و علاقه خودشان را ندارند. پس از کمی بررسی در صفحات اینترنت متوجه شدم که این‌جور افراد در دنیا کم نیستند و به آن‌ها آدم‌های چند پتانسیلی (Moltipotentialite) و یا انسان‌های چند توانایی (این اصطلاح را خودم ساختم) گفته می‌شود. چند مقاله و سخنرانی در این زمینه خواندم و مشاهده کردم. این افراد قابلیت‌های فراوانی دارند که در این مقاله به مهم‌ترینشان اشاره خواهم کرد:

  • ترکیب ایده‌ها (Idea Synthesis)

اين افراد قادر به تركيب دو یا چند زمینه و مهارت و ایجاد چیزی جدید از اشتراک آن‌ها رادارند. به‌عبارتی‌دیگر نوآوری و خلاقیت را در اشتراکات به وجود می‌آورند. مهارت‌های بین‌رشته‌ای که اکنون در دانشگاه‌ها به‌صورت جامع تدریس می‌شوند، حاصل ایده‌های این افراد است. به‌طور مثال رشته مکاترونیک که از ترکیب دو رشته مکانیک و الکترونیک به وجود آمد، حاصل خلاقیت فردی ژاپنی و چند توانایی است و بدین‌سان به خلق ربات و ماشین‌های هوشمند انجامید و در حال حاضر در تمامی صنایع با فنّاوری بالا از این علم استفاده می‌گردد.

  • یادگیری سریع (Rapid Learning):

از دوران کودکی و به دلیل اینکه در زمینه‌های مختلفی ورود می‌کنند، از تجربه نمودن چیزهای جدید، ترس و واهمه‌ای ندارند و در اسرع وقت هر چیزی را که به آن علاقه‌مند می‌شوند را می‌آموزند و در زمینه‌های مختلف وارد می‌کنند؛ بنابراین ترسی که باعث کندی روند یادگیری‌شان شود را ندارند.

  • انطباق‌پذیری (Adaptability):

هنگامی‌که در یک موقعیت و فضای خاصی قرار می‌گیرند، به‌راحتی به آنچه باید در بهترین حالت ممکن باشند، تبدیل می‌شوند. اين مهارت باعث رشد قدرت تعامل و همسازي با همنوعان می‌گردد. این خود مهارتی است که دانشمندان در مورد آن به‌عنوان تنها مهارتی که در این عصر باوجود تمام پیچیدگی‌ها و چالش‌های موجود در جهان، لازم است در کودکان پرورش داد، یادکرده‌اند. بخصوص در کشور ما که دارای اقتصادی با دامنه نوسانات بالا و غیرقابل‌پیش‌بینی است، این افراد به‌عنوان یک مدیر می‌توانند شرکت‌های خود را به رشد لازم برسانند.

دیگران این مقاله را هم خوانده اند  با ابزار انضباط فردی می‌توان برند شخصی قدرتمند ساخت

در حال حاضر که اکثراً مشاغل و حرفه‌ها بسیار تخصصی دنبال می‌شوند، به افرادی نیاز هست که بتوانند خارج از محدوده‌ی خود، به چالش‌های موجود در زندگی امروزی نگاهی متفاوت بیندازند و با خلاقیت و نوآوری به رفع مشکل بپردازند.

بعدازاینکه متوجه شدم من و دخترم جزو افراد چند توانایی هستیم، به او گفتم: هر چه که دوست داری و علاقه‌مندی را انجام بده و از زندگی‌ات لذت ببر و بدان که می‌توانی تمام این کارها را باهم انجام بدهی.

در انتها جمله‌ای از یک‌چند توانایی مشهور و معروف بنام امیلی وپنیک که خود در حال حاضر یکی از موفق‌ترین کارآفرینان جوان هست، مقاله را به پایان می‌رسانم. ایشان خطاب به چند توانایی‌ها می‌گوید:

همه علائق خود را در آغوش بکشید، کنجکاوی خود را دنبال کنید و به دنبال یافتن اشتراکات باشید و آن‌ها را به بهره‌برداری برسانید. پذیرفتن تمامی علائق و تفکرات درونی، به یک زندگی شاد و معتبرتر منجر می‌شود و بدانید که دنیا به ما چند توانایی‌ها نیاز دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =