درست فکر کردن با نیروی پرسش قسمت دوم

درست فکر کردن با نیروی پرسش
درست فکر کردن با نیروی پرسش
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۶
انسان چند توانایی
انسان چند توانایی کیست؟
دی ۷, ۱۳۹۶
نمایش همه

درست فکر کردن با نیروی پرسش قسمت دوم

نیروی پرسش

درست فکر کردن با نیروی پرسش قسمت دوم

 درست فکر کردن با نیروی پرسش ابزار بسیار توانمند و همه‌فن‌حریفی است که با آن می‌توان هر بحرانی را در هر شرایطی حل کرد. نیروی پرسش می‌تواند نظام عقیدتی ما را در هر موقعیتی دستخوش تغییر کند. در مقاله قبل به اهمیت استفاده از نیروی پرسش اشاره نمودیم.

در این مقاله به بررسی سایر کارایی‌های پرسش در نحوه تفکر صحیح و حل مشکل در مسیر زندگی می‌پردازیم. در ابتدا لازم میدانم به این نکته اشاره نمایم که ذهن همچون کامپیوتر در خدمت شماست و هر سؤالی که به آن بدهید، حتماً برای آن جوابی پیدا می‌کند.

پرسش چگونه کار می‌کند؟

فیلتر کردن ورودی‌های ذهن: یکی از توانایی‌هایی بی‌شمار بشر، قابلیت فیلتر کردن اطلاعات ورودی به ذهن است. در اطراف ما میلیون‌ها موضوع در حال رخ دادن است که مختاریم و می‌توانیم به آن‌ها توجه کنیم؛ مانند شنیدن صدای تیک‌تاک ساعت روی دیوار و یا توجه به هوای خنک درون اتاق و یا هزاران مثال دیگر؛ اما بااین‌وجود ذهن ما چنان طراحی‌شده است که به‌طور ناخودآگاه فقط به تعداد محدودی از ورودی‌های ذهن توجه می‌نماید زیرا توجه به همه‌ی اموری که در اطراف ما می‌گذرد، غیرممکن است. لذا برای اینکه مغز بتواند در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند، در مقابل اطلاعات ورودی بی‌شمار، دو کار اساسی انجام می‌دهد: به چه چیزهایی در درجه اول توجه کند و چه چیزهایی را حذف کند.

نیروی پرسش

آنتونی رابینز دراین‌باره می‌گوید: اگر واقعاً احساس اندوه می‌کنید، فقط یک دلیل دارد. علتش این است که همه علل و موجبات شادی را از ذهن خود حذف کرده‌اید و برعکس اگر احساس شادی می‌کنید، علتش این است که همه خاطرات بد و چیزهایی که توجه به آن‌ها موجب غم می‌شود را از خاطر خود پاک‌کرده‌اید. لذا وقتی از کسی سؤالی می‌کنید توجه او را به چه چیزی معطوف، و از چه چیزهای دیگر منحرف می‌کنید. اگر کسی از شما بپرسد «چه عامل ناراحت‌کننده‌ای در زندگی شما وجود دارد؟» هرقدر هم که این سؤال نامربوط باشد، ناچارید جوابی به آن بدهید. اگر هم به‌طور آگاهانه پاسخ ندهید، این سؤال به‌هرحال وارد شعور ناآگاه شما می‌شود.

دیگران این مقاله را هم خوانده اند  زندگی شگفت انگیز

برعکس، اگر از شما بپرسند «کدام جنبه از زندگی شما خیلی عالی است؟» و توجه شما به پاسخ این سؤال جلب شود، ممکن است بلافاصله احساس شادی کنید.

دسترسی به منابع جدید: همه ما میدانیم که در مسیر زندگی خود به هر کار و فعالیتی که مشغول باشیم بالاخره با اموری روبه‌رو می‌شویم که بر آن‌ها نام «بحران» یا «مشکل» را می‌گذاریم و باید در هر موقعیت و مرحله‌ای از زندگی با این موانع و مشکلات دست‌وپنجه نرم کنیم زیرا که می‌دانیم این مشکلات و بحران‌ها سد راه موفقیت و کامیابی ما می‌شوند.

اگر در هر مرحله از زندگی دچار مشکلات زیادی شدیم، اولین باوری که باید داشته باشیم و آن را برای خود بسازیم این است که «همیشه در مسیر زندگی مشکلاتی به وجود می‌آید و به‌جای اینکه از بودنشان بترسیم باید از تجربه آنان استفاده کنیم و برای آن راه‌حلی بیابیم». سپس به‌جای اینکه از سؤالات با پیام مخفی منفی ازجمله «چرا این مشکل برای من به وجود آمد؟» استفاده کنیم؛ بهتر است پرسش‌هایی را برای خود بسازیم که الهام‌بخش و راهگشا باشند به عبارتی سؤالاتی که ما را به منابع جدیدی برای حل مشکل متصل می‌سازند. به‌طور مثال از این نمونه سؤالات استفاده کنیم:

  • کدام جنبه این مشکل خوب است؟
  • چه چیزی هنوز کامل نیست؟
  • الآن حاضرم چه‌کارهایی را انجام دهم تا به موفقیت برسم؟
  • الان حاضرم چه‌کارهایی را انجام ندهم تا زودتر به موفقیت برسم؟
  • چگونه از انجام کارهای روزمره خود لذت ببرم؟

این پرسش‌ها، ذهن ما را به‌سوی راه‌حل سوق می‌دهند ومغز تمام تمرکز خود را بر روی نکات مثبت مشکل می کند و از طرفی به دنبال راهکاری برای حل مشکل می گردد.

دیگران این مقاله را هم خوانده اند  درست فکر کردن با نیروی پرسش

از این سؤالات راهگشا در تمامی مسیر زندگی خود استفاده کنید و از نتایج زیبای آن لذت ببرید.

پرسش‌هایی با پیام مخفی قدرتمند:

گاهی اوقات از خود و دیگران سوا لاتی را مطرح می‌کنیم که مغز به‌طور ناخودآگاه فقط قسمتی از پرسش را می‌بیند ولو اینکه حقیقت نداشته باشد و به دنبال مواردی می‌گردد تا بتواند آن پیام مخفی را جواب دهد. به‌طور مثال طرح پرسش «چرا من همیشه کارها را خراب می‌کنم؟» موجب می‌شود که مغز این‌گونه آن را دریافت کند که «تو همیشه کارها را خراب می‌کنی. پس من به دنبال مواردی بگردم که باعث خرابکاری کارها توسط شما می‌شود». طرح این‌گونه سؤالات، باعث تغییر نظام باورهای ما نیز می‌شود زیرا تکرار این نمونه از سؤالات، مغز را به این باور می‌رساند که «من همیشه کارها را خراب می‌کنم» و بدین ترتیب مغز طوری برنامه‌ریزی می‌شود که همیشه کارها را خراب کند. مواظب طرح این‌گونه سؤالات باشیم.

کار عملی:

 هرروز صبح که از خواب بیدار می‌شوید این سؤالات نیروبخش را از خود بپرسید:

  • در حال حاضر چه چیزی موجب خوشبختی من است؟
  • در حال حاضر به چه چیزی در زندگی خود افتخار می‌کنم؟
  • در حال حاضر نسبت به چه چیزی شکر گذار هستم؟
  • در حال حاضر از چه چیزی در زندگی خود لذت می‌برم؟
  • چه کسانی مرا دوست می‌دارند؟ من چه کسانی را دوست می‌دارم؟

مطمئناً طرح این‌گونه پرسش‌های مثبت از خود، روز بسیار عالی و پر از شادی و هیجان را برای شما رقم خواهد زد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 4 =