درست فکر کردن با نیروی پرسش

درست فکر کردن به روش نوشتن
درست فکر کردن به روش نوشتن
اردیبهشت ۴, ۱۳۹۶
نیروی پرسش
درست فکر کردن با نیروی پرسش قسمت دوم
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۶
نمایش همه

درست فکر کردن با نیروی پرسش

درست فکر کردن با نیروی پرسش

درست فکر کردن با نیروی پرسش:

 درست فکر کردن با نیروی پرسش ابزار کار قدرتمندان است. یکی از راه‌های درست فکر کردن، استفاده از نیروی پرقدرت پرسش است. پرسش کوتاه‌ترین مسیر و بهترین مسیر برای رسیدن به یک تفکر درست است. در مقالات قبل در مورد مهم‌ترین عوامل درست فکر کردن از قبیل استفاده از مکان خلوت و مناسب و یا بهره‌گیری از ابزار نوشتن، مطالبی را بیان کردیم. در این مقاله به جایگاه پرسش در خلق یک فکر صحیح خواهیم پرداخت.

اگر درست فکر کنیم، انتخاب‌های بهتری در زندگی خواهیم داشت و تصمیمات درست‌تری خواهیم گرفت و به فراخور این تصمیمات درست، سرنوشت و مسیر زیباتری برای زندگی خود رقم خواهیم زد.بنابراین برای اینکه به واقعیت وجودی خودمان بپردازیم و به‌طور عمیق به جایگاه خودمان در زندگی واقف شویم باید به این سؤال اساسی دز زندگی‌مان برسیم و آن این است که چگونه باید فکر کنیم؟

 نیروی پرسش

نحوه استفاده از نیروی پرسش:

با نگاهی اجمالی به زندگی افراد موفق و فوق موفق درمی‌یابیم که آنچه باعث تمایز بین این افراد با سایر مردم گردیده است؛ شرایط و موقعیتی که در آن زندگی می‌کردند، نبوده است. چه‌بسا شاهد افرادی بوده‌ایم که در بهترین موقعیت‌های مالی و شهرت به سر می‌بردند اما در مدت‌زمان کوتاهی تمامی آن ثروت را از دست دادند و یا اینکه خود را گرفتار انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی نمودند و از سویی دیگر افرادی را نیز می‌شناسیم که در شرایط بسیار بد اقتصادی و فقر و نداری بزرگ شدند اما پس از مدتی به شهرت و ثروت زیادی دست پیدا کردند. چه چیزی باعث این تفاوت شده است؟ چه تفاوتی در طرز نگاه آنان به زندگی بوده است؟

دیگران این مقاله را هم خوانده اند  با ابزار انضباط فردی می‌توان برند شخصی قدرتمند ساخت

عوامل متعددی در ایجاد این تفاوت دخیل است ازجمله اینکه آنچه زندگی امروزی این‌گونه افراد را چه موفق و چه ناموفق شکل داده است، اتفاقاتی که بر آنان گذشته است؛ نیست بلکه چگونگی نگاه آنان و به عبارتی تعبیر و تفسیر آنان از وقایع و اتفاقات بوده است. به‌طورکلی معنایی که به رویدادهای زندگی خود می‌دهیم نتیجه تفسیر و ارزیابی مغز ما نسبت به آن رویداد است. حال باید بدانیم مغز چگونه رویدادها و اتفاقات روزمره را تفسیر و ارزیابی می‌کند؟

واکنش مغز به نیروی پرسش:

مغز ما از طرق مختلف به تفسیر و معنا بخشیدن به رویدادها می‌پردازد ازجمله روحیات، نظام عقیدتی و باورها و همچنین شرایط فیزیکی و جسمی و سایر عواملی که در این مقاله فقط به یکی از آنان که همانا پرسش است، خواهیم پرداخت.

 یکی از این راه‌ها، پرسش و نحوه پرسش از خود است. با نیروی پرسش است که فرآیند تفکر خلق می‌گردد. یکی از مهم‌ترین وجه تمایز افراد در نحوه سؤال کردن از خودشان است.

آنتونی رابینز می‌گوید: تفکر چیزی به‌جز فرآیند پرسش و پاسخ نیست و بیشترین کاری که به‌طور روزانه انجام می‌دهیم، پرسش و پاسخ است. اگر می‌خواهیم در نحوه زندگی ما تغییری پیدا شود باید نوع سؤالاتِ عادتی خود را تغییر دهیم. این نیروی پرسش است که جهت افکار ما را تغییر و فکر و احساس ما را شکل می‌دهد.

ذهن ما مانند کامپیوتر همیشه در خدمت ماست و همانند آن هر داده‌ای‌ را که به آن وارد کنیم و در مورد آن داده سؤالی مطرح کنیم، در اسرع وقت به آن پاسخ خواهد داد مثلاً اگر از مغز خود بپرسیم چرا به هر چی دست می‌زنم خراب می‌شود؟ مغز ما به دنبال جواب می‌گردد ولو اینکه پاسخ درست و صحیحی نباشد. امکان دارد جوابش این باشد «به خاطر اینکه دست‌وپا چلفتی و ترسو هستی و یا اینکه اعتمادبه‌نفس نداری»

دیگران این مقاله را هم خوانده اند  درست فکر کردن به روش نوشتن

نیروی پرسش چگونه کار می‌کند؟

  • نیروی پرسش باعث تغییر کانون توجه ما و دگرگون کردن احساس ما می‌شود:

گاهی برایمان پیش‌آمده برای اینکه کار جدیدی را آغاز کنیم و یا اینکه مهارت جدیدی را بیاموزیم، با سؤالات منفی خود را دچار تردید در انجام آن کار کرده‌ایم. علت این است که با سؤالات نادرست و منفی؛ کانون توجه و تفکر خود را به‌سوی پاسخ‌های منفی سوق داده‌ایم. اگر در شروع هر کار بگوییم «اگر این کار خراب بشود چه؟ اگر مرا مسخره کردند چه؟ اگر رئیسم مخالفت کرد چه؟ اگر تصادف کردیم چه؟ اگر استعداد این کار را نداشته باشم چه؟» و هزاران سؤال منفی دیگری که از خود می‌پرسیم. همین نحوه پرسش از خود کافی است که ما را خانه‌نشین کند و فقط اهدافمان را در حد آرزویی، باقی بگذارد.

 برای دریافت پاسخ درست، باید سؤال درست از مغز خود پرسیده شود. بجای اینکه بگوییم واااای! چرا این اتفاق فقط برای من می‌افتد؟ بهتر است بگوییم از این اتفاق چه نتیجه‌ای می‌توانم بگیرم که در آینده بهتر عمل کنم؟ ذهن ما توجه خود را به‌سوی عواملی معطوف می‌کند که باعث بالا رفتن کارایی‌مان در آینده خواهد شد و همین تغییر کانون توجه فکر؛ عامل تولید احساسات مثبت و خوب خواهد شد.

ایجاد عادت نوعی مهارت است که با تکرار به دست می‌آید. برای کسب این مهارت باید در لحظات بحرانی از خود پرسش‌های مثبت و اثرگذار و نیروبخش کنیم. بهترین راه برای کسب این مهارت این است: پرسش‌هایی که افراد موفق از خود می‌کنند را به‌صورت عادت برای خود درآوریم.

دیگران این مقاله را هم خوانده اند  مغز احساسی را دریابیم

کار عملی:

به‌عنوان تمرین در طول روز، سؤالاتی که از خود می‌پرسیم را یادداشت کنیم. کمی در مورد سؤالات خود فکر کنیم. آیا این سؤالات باعث تقویت روحیه ما می‌شوند؟ آیا این سؤالات، توجه ما را به‌سوی راه‌حل سوق می‌دهند و یا اینکه به دنبال عواملی می‌گردند که باعث‌وبانی این مشکل و یا مسئله است؟ اگر سؤالات روزانه ما منفی بود، چه سؤالاتی را می‌توانم جایگزین آن کنم؟ سؤالاتی که افراد موفق از خود می‌پرسند، کدامند؟

سعی کنید در هنگام بروز رویداد و یا اتفاقی، همواره سؤالات مثبت و اثرگذار از خود داشته باشید تا مهارت لازم را کسب کنید و آن را به عادت خوب تبدیل نمایید. مطمئن باشید از قدرت و نیروی پرسش شگفت‌زده خواهید شد.

در مقاله بعد به کارایی پرسش در نحوه شکل‌گیری یک فکر درست می‌پردازیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + یازده =