اصل اول انضباط فردي: درست فکر کردن

انضباط فردی
با ابزار انضباط فردی می‌توان برند شخصی قدرتمند ساخت
فروردین ۲۳, ۱۳۹۶
درست فکر کردن به روش نوشتن
درست فکر کردن به روش نوشتن
اردیبهشت ۴, ۱۳۹۶
نمایش همه

اصل اول انضباط فردي: درست فکر کردن

اصل اول انضباط فردي: درست فکر کردن

در اين مقاله به اصل اول انضباط فردي یعنی درست فکر کردن خواهیم پرداخت. درست فکر کردن هنری است که تمام افراد موفق بدان مجهز می‌باشند. درست فکر کردن باعث تشکیل افکار صحیح و درنتیجه موجب شکل‌گیری باورهای منطقی و درست خواهد شد.
درست فکر کردن در فرهنگ‌های مختلف
در تمامی فرهنگ‌ها فارغ از آئین و مذهب آن، اندیشیدن و فکر کردن را امری پسندیده می‌پندارند و به‌طور خاص در آیین اسلام به اهمیت آن بسیار اشاره‌شده است به‌طوری‌که در برخی روایات از بزرگان دینی ما، یک ساعت فکر کردن و تعقل از چندین سال عبادت افضل و برتر بشمار می‌آید و همچنین در آیات متعدد قرآن، تعقل و درست فکر کردن در تمامی نشانه‌های خدا را لازمه یک انسان مؤمن می‌داند و مردم را به تفکر دعوت می‌نماید. مهم‌ترین آیه در خصوص اهمیت درست فکر کردن آیه ۳۶ سوره مبارکه اسراء است: «وَلا تَقفُ ما لَيسَ لَكَ بِهِ عِلمٌ از چیزی که نسبت به آن علم و دانشی نداری پیروی نکن». علم و دانش محصول تفکر است و خداوند در این آیه به این نکته اشاره می‌کند که برای پذیرش و پیروی از هر باور و ایده‌ای فارغ از اینکه کدام مقام یا رهبر و پیشوایی آن را بیان می‌کند، اگر در مورد آن به‌درستی فکر نکرده‌ای و دانشی نداری، آن را نپذیر چراکه علم داشتن به مسائل جز از طریق درست فکر کردن به آن حاصل نمی‌شود. اگر به مسائل مختلف زندگی، درست بیندیشیم و کیفیت فکر کردن خودمان را افزایش دهیم، این کیفیت باعث بالا رفتن کیفیت تصمیمات و انتخاب‌های ما خواهد شد که همین انتخاب‌ها تصمیمات ما باعث بروز نتایج خوب و پرثمر می‌شود و این نتایج موجب ارتقا سطح کیفی زندگی ما می‌گردد.

دیگران این مقاله را هم خوانده اند  انسان چند توانایی کیست؟

درست فکر کردن

درست فکر کردن به تلاش نیاز دارد
دنیای اطراف ما پر از چیزهایی است که باعث عدم تمرکز و فکر کردن ما می‌شود. همان‌طور که در مقاله قبل بدان اشاره شد، حجم زیاد محتوا که از مجموع رسانه‌ها اعم از کتب و مجلات، سایت‌های متنوع آموزشی و خبری و شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنیم، آن‌قدر فراوان است که مجالی برای اندیشیدن نگذاشته‌اند؛ بنابراین قبل از هر چیز باید کانال‌های ورودی ذهن خود را نسبت به رسانه‌ها محدود کرد و سپس روش‌های درست فکر کردن را فراگرفت و تمرین کرد. در این مقاله به یکی از روش‌های درست فکر کردن اشاره خواهیم نمود و در مقالات بعد به سایر روش‌های آن خواهیم پرداخت:
زمانی برای فکر کردن در نظر بگیرید:
در طول روز، بازه‌های زمانی برای فکر کردن اختصاص دهید و مطمئن باشید به نتایج بلندمدتی دست پیدا می‌کنید. قبل از تصمیم‌گیری و اقدام به کاری، روی مسئله موردنظر فکر کنید. تمام زوایا و جوانب آن را در نظر بگیرید. تمامی احتمالات قابل وقوع را پیش‌بینی کنید. فکر کردن را به عادت خود تبدیل کنید. یکی از بهترین روش‌ها برای این‌که فکر کردن را به یک عادت در زندگی خود درآوریم این است که به مدت نیم تا یک ساعت جایی را به به‌عنوان خلوت خود در نظر بگیریم و در مورد مسائل خودمان فکر کنیم. این امر بسیار مؤثر است.
برایان تریسی در مورد اهمیت تفکر در تنهایی خود به مثال جالبی اشاره می‌کند:
سطلی پر از آب و ماسه را تصور کنید که شدیداً تکان خورده و ماسه در سرتاسر آب پخش‌شده است و چیزی از آب سطل دیده نمی‌شود؛ اما اگر سطل را برای مدتی به حال خود بگذارید، ماسه ته‌نشین خواهد شد و می‌توانید تا انتهای سطل را به‌وضوح ببینید. همین اتفاق در تنهایی برای شما می‌افتد اگر بتوانید به‌آرامی با خود بنشینید، چیزی گوش ندهید و چیزی نخوانید – البته در اولین بار این کار بسیار مشکل خواهد بود- اگر بتوانید ۲۵ تا ۳۰ دقیقه همین‌طور آرام بنشینید، ذهنتان آرام خواهد شد و راه‌حل هر مشکلی که روی آن کار می‌کرده‌اید به ذهنتان خواهد رسید. هر مسئله‌ای که ذهنتان را مشغول کرده باشد حل خواهد شد؛ گویی معجزه‌ای اتفاق می‌افتد.
نکته حائز اهمیت در مورد تمرین فکر کردن در خلوت این است که هرکسی که مدتی آن را در برنامه‌های خود داشته باشد و به‌طور مستمر انجام دهد، به موفقیت‌هایی دست پیدا خواهد کرد که برای خود شخص غیرقابل‌باور است.
کار عملی
از همین امروز جایی را در منزل یا محل کار خود در نظر بگیرید و از عواملی که ایجاد مزاحمت می‌کنند ازجمله تلفن همراه و تلویزیون و نزدیکان و یا همکاران خود دوری‌کنید و به مدت نیم ساعت وقت بگذارید و به ذهن خود اجازه دهید که در آرامش و سکوت محیط، آرام گیرد. فکر کنید. به کارهایی که در طول روز ملزم به انجامشان هستید بیندیشید. به تمام زوایای مسائل زندگی خود فکر کنید. به اهدافی که برای سال جاری خود در نظر گرفته‌اید فکر کنید. مطمئن باشید به جواب خواهید رسید و تصمیمات بهتری خواهید گرفت و کیفیت زندگی شما بسیار بالا خواهد رفت. بهترین زمان برای انجام تمرین، ساعات اولیه روز است. از خلوت و هوای مطبوع صبح استفاده کنید. مقید و متعهد باشید که این کار را به‌طور مستمر انجام دهید. پس از مدتی شاهد بهبود کیفیت زندگی خود می‌شوید وزندگی شما نظم بهتری خواهد یافت.

دیگران این مقاله را هم خوانده اند  درست فکر کردن به روش نوشتن

1 دیدگاه

  1. باتشکر از مقاله‌ی مفیدتان!

    خلوت کردن با خود و بررسی اهداف و مقایسه‌ی بین نتایج رفتارمان با مسیر رسیدن به آن اهداف می‌تواند در بهبود شخصی موثر باشد.

    بازهم تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + نوزده =