با ابزار انضباط فردی می‌توان برند شخصی قدرتمند ساخت

بهترین خودت
بهترین خودت در جهان باش
بهمن ۶, ۱۳۹۵
اصل اول انضباط فردي: درست فکر کردن
فروردین ۲۷, ۱۳۹۶
نمایش همه

با ابزار انضباط فردی می‌توان برند شخصی قدرتمند ساخت

انضباط فردی

با ابزار انضباط فردی می‌توان برند شخصی قدرتمند ساخت

قدرت برند شخصی هر کس با ابزار انضباط فردی نمود پیدا می کند. ابزاری که تمامی افراد موفق از آن بهره مندند. با ابزار انضباط فردی می‌توان برند شخصی قدرتمند ساخت. انضباط فردی یعنی کنترل فرد بر روی خود.این‌که شخص ارباب خودش باشد. انضباط فردی یعنی قابلیت فرد در کنترل افکار و رفتارهای خود به‌نحوی‌که آن‌ها در جهت رسیدن به اهداف یاری‌اش نمایند و در صورت ورود افکار و بروز رفتارهای مغایر با مقصدش، آن‌ها را تغییر دهد. در این مقاله به اهمیت داشتن انضباط فردی قوی جهت ساختن برند شخصی خود اشاره خواهم نمود و در مقالات بعد به موضوعاتی خواهم پرداخت که به‌عنوان اصول شناخته‌شده انضباط فردی بشمار می‌روند که در صورت شناخت و بکار گیری آن‌ها، به ابزار بسیار قدرتمندی مجهز خواهیم شد و با آن می‌توان به تمام خواسته‌ها و اهداف زندگی خود رسید.
یکی از دوستان با بنده تماس گرفت و در مورد چگونگی ساخت یک محصول و یا بسته پیشنهادی ویژه کاندیداهای شورای شهر از بنده درخواست مشاوره نمود. پس از گپ و گفت نسبتاً طولانی و درنهایت ارائه راهکارهای مرتبط با موضوع، ایشان سؤالی را مطرح کردند. پرسید: فلانی! از کجا شروع کنم و چطور در این وقت کم، به این‌همه کار برسم و هدف خود را محقق سازم؟ کمی فکر کردم و گفتم که از هم‌اکنون دست به اقدام بزن و اولین گام را بردار. پرسید اولین گام چیست؟ در جواب گفتم: انضباط فردی را بکار گیر. باید که خودت رو وقف کارهایی کنی که تو را به هدفت نزدیک می‌کند ولو از آن کار نفرت داشته باشی. بعد از پایان مکالمه، به یک نکته مهم پی بردم و آن این‌که خیلی از مردم، مشکل کمبود محتوا ندارند بلکه به ابزار قدرتمندی همچون انضباط فردی مجهز نیستند درنتیجه به اهداف خود در زندگی دست پیدا نمی‌کنند.

دیگران این مقاله را هم خوانده اند  زندگی شگفت انگیز

انضباط فردی
عصر فراوانی اطلاعات:

در این عصر اطلاعات و ارتباطات، دانش و محتوای آموزشی به‌راحتی هرچه‌تمام‌تر در اختیار همه قرارگرفته است. در قالب سی‌دی‌های آموزشی صوتی و تصویری، انواع همایش‌ها و سمینارها، کتب و مجلات مختلف و همچنین انواع شبکه‌های مجازی و رسانه‌های ماهواره‌ای. پس بااین‌همه فراوانی علم و دانش، چرا ۹۲ درصد از افراد جهان به اهداف خودشان دست پیدا نمی‌کنند و تنها ۸ درصد از افراد جامعه جزو انسان‌های موفق شناخته می‌شوند؟ آیا اقلیت موفق جامعه از هوش خاص و ذاتی برخوردارند که دیگر افراد جامعه از آن محروم هستند؟ طبق آخرین نظریه علم موفقیت، قطعاً جواب منفی است. یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ابزاری که افراد موفق از آن بهره می‌برند، رعایت نظم در کارها و ملزم نمودن خود به انجام آن است.
اهمیت انضباط فردی از دیدگاه بزرگان:
برایان تریسی خاطره ای را بیان می کند و می‌گوید:
چند سال پیش مردی به نام کاپکا مایر را ملاقات کردم؛ او اینک مرده است، اما بیش‌تر از ۵۰ سال از عمرش را صرف مطالعه موفقیت کرده و هزار اصل اساسی برای موفقیت یافته و آن‌ها را در چهارکتاب تدوین کرده بود. تمام ۲۵۰ اصل در هر کتاب را به‌دقت مطالعه کردم و به نوارهای آن‌ها گوش دادم و وقتی او را ملاقات کردم از او پرسیدم: «از بین این ۱۰۰۰ اصل، مهم‌ترین رمز موفقیت را کدام‌یک می‌دانید؟» او گفت: انضباط برایان! انضباط فردی از همه‌چیز مهم‌تر است. این‌که بتوانید خود را مجبور به انجام کاری بکنید، مستقل از این‌که از این کار خوشتان می‌آید یا نه، کلید موفقیت است. شاید بتوانید تمامی اصول موفقیت را فراگیرید، اما تا وقتی نتوانید خود را مجبور به اجرای این اصول کنید و به این کار ادامه دهید، هیچ فایده‌ای برایتان نخواهد داشت.
آقای تامسک که خود یکی از بهترین بازاریاب‌های مطرح جهان است، می‌گوید: «موفقیت تعداد دفعاتی است که منضبط هستید.»
چیزی که باعث پیشرفت انسان‌ها در مقایسه با گروه سنی خود یا جامعه خود می‌شود، به طریقی وابسته به زمان است به‌عبارت‌دیگر زمانی که تصمیم به کاری می‌گیریم و زمانی را که صرف تفکر در مورد آن می‌کنیم و تمامی جوانب آن را می‌سنجیم به مهم‌ترین پارامتر برای نیل به هدف و درنهایت موفقیت خود دست پیداکرده‌ایم.

دیگران این مقاله را هم خوانده اند  مغز احساسی را دریابیم

پاداش آنی انضباط فردی:

نکته بسیار مهمی که در مورد انضباط فردی وجود دارد این است که پاداش حاصل از رعایت نظم و انضباط فردی، آنی و سریع هست؛ اما حصول نتیجه و نیل به هدف مستلزم صرف زمان است. خیلی از مردم فکر می‌کنند نتایج رعایت انضباط فردی در آینده‌های دور نصیبشان می‌شود و به همین دل انگیزه لازم برای ادامه مسیر را از دست می‌دهند. به‌طور مثال افرادی که برای کم کردن وزن خود، برنامه‌ریزی می‌کنند، در ماه‌های اول با شور و اشتیاق، تمام مواردی که باعث کاهش وزن آنان می‌شود را به‌طور کامل انجام می‌دهند ازجمله رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش‌های روزانه و … پس از مدتی انتظار دارند روند کاهش وزن خود را به‌طور محسوس در جلوی آینه مشاهده کنند! درصورتی‌که این انتظار کاملاً نابجاست!
برایان تریسی در مورد پاداش آنی و سریع رعایت انضباط فردی می‌گوید: «اگر شما انسان منضبطی باشید، به خود بیش‌تر احترام خواهید گذاشت و حتی خود را بیش از بیش دوست خواهید داشت و خواهید دانست که دقیقه‌به‌دقیقه نسبت به خود چه احساسی دارید. هر چه بیش‌تر خود را دوست داشته باشید و به خودتان احترام بگذارید، رفتار شما بهبود می‌یابد، به مردم اطرافتان عکس‌العمل بهتری نشان خواهید داد و اصلاً از درون شادتر خواهید بود. هرقدر منضبط‌تر باشید، خود را مجبور به انجام کاری کنید که می‌دانید باید انجام شود، خود را انسان بهتری می‌بینید. شخصی که از خود در ذهنتان می‌بینید، به شخصیت بیرونی شما که همانا ناشی از عملکرد شماست، بسیار نزدیک‌تر می‌شود و درنتیجه احساس رضایت دارید.»
تمرین و ثبات قدم در انضباط فردی شمارا شاد می‌کند و این یعنی گرفتن پاداش سریع و آنی ناشی از رعایت انضباط فردی.
در مقاله بعدی در مورد اولین و مهم‌ترین اصل از اصول انضباط فردی با شما دوستان سخن خواهم گفت که در صورت رعایت و انجام صحیح آن، بلندترین گام درزمینهٔ رعایت نظم و انضباط فردی را برمی‌داریم.

دیگران این مقاله را هم خوانده اند  درست فکر کردن با نیروی پرسش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =